W poszukiwaniu prawdy o cukrze...

czerwiec 29, 2017

W poszukiwaniu prawdy o cukrze…

Cukier to substancja otrzymywana zwykle z trzciny cukrowej. W Polsce powszechniej stosowany jest ten produkowany z buraków cukrowych. Dodawany jest do wielu rodzajów produktów spożywczych: napojów, soków, sosów (np. do keczupu) oraz oczywiście do słodyczy, czyli do żywności, która nie zawiera zbyt dużych ilości istotnych składników odżywczych. Proces produkcji i oczyszczanie cukru niszczy wszystkie zawarte w nim wartościowe składniki pokarmowe.

Coraz więcej osób kwestionuje rolę produktów zawierających cukier w diecie, błędnie oskarżając je o wywoływanie cukrzycy czy otyłości. To pokazuje, że Polacy bardziej niż kiedykolwiek, potrzebują sprawdzonego źródła wiedzy na temat cukru oraz wskazówek, jak go spożywać. To z myślą o nich powstał raport „Uczymy jak słodzić”. Jego autorka – Agnieszka Piskała, dietetyk z 15-letnim stażem, stara się odpowiedzieć na najczęstsze pytania na temat tego składnika oraz pokazuje, jak bez wyrzutów sumienia cieszyć się jego smakiem.

Często do drzwi mojego gabinetu pukają pacjenci zadający te same pytania: Czy to prawda, że cukier szkodzi? Czy uzależnienie od cukru jest możliwe? Czy przez cukier dziecko może być hiperaktywne? Stąd wiem, że Polacy potrzebują merytorycznego źródła wiedzy o cukrze. Obecnie czerpią wiedzę z internetu i różnego rodzaju forów, na których od lat powielane są nieprawdziwe informacje – mówi Agnieszka Piskała.

Fakty i mity na temat cukru

Na temat cukru krąży wiele negatywnych stereotypów. Powszechnie uważa się, że jest on głównym odpowiedzialnym za nadwagę Polaków. Wielu otyłość kojarzy się z pochłanianiem ogromnej ilości słodyczy, tymczasem badania pokazują, że dla mieszkańców naszego kraju problemem jest spożywanie nadmiernej ilości tłuszczów, nie cukrów. Podobnie wygląda kwestia odpowiedzialności cukru za zachorowanie na cukrzycę. Wiele osób, w obawie przed chorobą całkowicie rezygnuje z tego składnika odżywczego. Jednak cukrzyca typu 2 jest kombinacją czynników genetycznych i stylu życia. Dlatego jadłospis całkowicie pozbawiony cukru, ale z nadmierną ilością tłuszczów także może doprowadzić do choroby. Drugim najczęstszym mitem na temat cukru jest jego negatywny wpływ na stan naszych zębów. Jednak w rzeczywistości, próchnica jest wynikiem nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Cukier nie jest bardziej szkodliwy dla naszych zębów niż nadmierne spożywanie kawy, herbaty, a nawet cytryny.

Mam wrażenie, że Polacy dzielą się na dwie grupy. Pierwszą, która całkowicie wyeliminowała produkty z cukrem ze swojego jadłospisu i boi się go do tego stopnia, że otwarcie przyznaje, że ich dzieci nigdy nie poznają słodkiego smaku. Co swoją drogą jest bezpodstawne, ponieważ dzieci poznają słodki smak jeszcze przed przyjściem na świat. I drugą, która sięga po słodkie przekąski o każdej porze i w każdej ilości. Pragnę im pokazać, że istnieje trzecia droga, która pozwala cieszyć się słodkimi przyjemnościami, a jednocześnie zachować zdrową i szczupłą sylwetkę – komentuje Agnieszka Piskała.

cukier_infografika_wp1 (1)

 

 

Po pierwsze: słodzić z głową!

Kluczem do prawidłowego spożywania cukru jest umiar i prowadzenie aktywnego trybu życia. Wielu mieszkańców naszego kraju nie wie, ile cukru może przyjmować w diecie oraz nie ma nawyku czytania etykiet, które mówią o zawartości tego składnika w danym produkcie. Informacje zawarte w raporcie pozwalają samodzielnie wyliczyć zalecany przez Światową Organizację Zdrowia dzienny limit na spożywanie cukru w zależności od wieku i płci konsumenta. Uzyskane w ten sposób informacje pozwolą na bieżąco śledzić dzienne spożycie cukru. Ponadto, na potrzeby raportu powstało „10 przykazań słodkiego życia” – zbiór zasad, które pokazują, jak należy rozsądnie spożywać cukier bez obaw o zdrowie i szczupłą sylwetkę. Konsumenci dowiedzą się, jak stosować nieoczywiste połączenia w kuchni, jak wprowadzić do diety zdrowe przekąski zawierające cukier oraz gdzie szukać jego naturalnych źródeł. Dla osób, które chciałyby poeksperymentować w kuchni, przygotowano kilka prostych przepisów na zdrowe i słodkie przekąski.

19427834_1819291781431081_769449706_n

 

 

UWAGA!!

Masa produktów na sklepowych półkach wzbogacana jest substytutem cukru, wytworzonym z kukurydzy – syropem glukozowo-fruktozowym. Jest to tani zamiennik cukru powstający ze skrobi kukurydzianej, na który działają enzymy i kwasy przy udziale technologii GMO czyli genetycznie modyfikowanej.

Laktoza, maltoza i sacharoza, skrobia i glikogen to cukry złożone, których metabolizm trwa dłużej niż cukrów prostych a podczas trawienia ich zużywana jest energia.

  zamienniki_cukru_sztuka_odzywiania

Istnieje możliwość zadawania za naszym pośrednictwem pytań dietetyczce p. Agnieszce Piskale.

Kampania edukacyjna „Uczymy jak słodzić”
Raport powstał w ramach kampanii „Uczymy jak słodzić”, która została zainicjowana przez Związek Producentów Cukru w Polsce, zrzeszający cztery firmy zajmujące się produkcją cukru – Krajową Spółkę Cukrową S.A., Pfeifer & Langen Polska S.A., Südzucker Polska S.A. oraz Nordzucker Polska S.A. Kampania wystartowała 24 maja br., a jej celem jest dostarczenie merytorycznej wiedzy dotyczącej spożywania cukru w zdrowej i zbilansowanej diecie, a także pokazanie, że składnik ten jest produktem całkowicie naturalnym, który z powodzeniem można stosować w swoim codziennym jadłospisie.
 W artykule wykorzystano publikacje: Weker H. i wsp.: „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku 13-36 miesięcy w Polsce”; Instytut Matki i Dziecka we współpracy z Fundacją NUTRICIA, 2011 oraz infografikę pochodzącą z portalu Sztuka Odżywiania.

 

Leave a reply
Pierwsze leśne przedszkole w województwie świętokrzyskim!Bezpieczeństwo jest najważniejsze! Alfabet bezpiecznych wakacji i kampania „Odwaga ratuje życie”

Leave Your Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *