Szkodliwe substancje w zabawkach

październik 29, 2015

Czy wiesz czym bawi się twoje dziecko? Jak wykazała kontrola UOKiK, przeprowadzona w I kwartale tego roku, co trzecia zabawka, sprzedawana w Polsce nie spełnia standardów bezpieczeństwa. Największym zagrożeniem dla dzieci może być to, czego nie widać, np. stosowane w zabawkach materiały czy związki chemiczne. Trudno uwierzyć, jak wiele zabawek – pomimo licznych obostrzeń – może zawierać szkodliwe substancje, które są niebezpieczne dla zdrowia.

Dzieci są wrażliwsze na działanie toksycznych substancji niż dorośli. Ich układ odpornościowy i nerwowy wciąż się rozwija, skóra jest cieńsza niż u osoby dorosłej, dlatego łatwiej wchłania i przepuszcza do organizmu substancje zawarte w przedmiotach, których dziecko dotyka. Produkty dla dzieci nie mogą mieć składzie substancji, uznawanych za toksyczne. Tak jednak nie jest. W zabawkach można znaleźć rakotwórcze konserwanty, alergizujące kompozycje zapachowe, toksyczne barwniki.  Zobacz, czego nie powinny zawierać zabawki twojego malucha.

Ftalany (pełnią rolę zmiękczacza, nadając plastikowi elastyczność) – zaburzają gospodarkę hormonalną organizmu, powodują bezpłodność i nieprawidłowy rozwój narządów rozrodczych; pogarszają zdolności poznawcze, percepcyjne, pamięć. . Ftalany przenikają do organizmu malucha przez skórę i drogi oddechowe i co ważne łatwo rozpuszczają się w ślinie, dlatego są bardzo niebezpieczne dla małych dzieci, które wszystko wkładają do ust.

Formamid (od 2013 r. w krajach Unii Europejskiej obowiązuje zakaz sprzedaży zabawek, zawierających tę substancje). Formamid jest  silnie drażniący – może powodować podrażnienie skóry i wywołać reakcje uczuleniową. Przez specjalistów klasyfikowany jest jako substancja rakotwórcza, mutagenna i szkodliwie działająca na rozrodczość.

PAK (policykliczne węglowodory aromatyczne) – wykorzystywane szczególnie w zabawkach, przy produkcji których użyto olejów zmiękczających, mieszanek farb lub lakierów.  Niektóre z tych substancji uważane są za rakotwórcze, np. benzopiren.

Barwniki azowe – potencjalnie niebezpieczne, powinny być stosowane w minimalnym zakresie, a najlepiej wcale.

Formaldehyd (zanany również pod nazwą aldehyd mrówkowy) – stosowany jest ze względy na swoje odkażające i konserwujące właściwości.  Ma działanie kancerogenne, podrażnia skórę i śluzówkę. Można go spotkać w zabawkach wykonanych z tzw. sklejki.

Metale ciężkie (m. in. ołów, kadm, nikiel) – mogą być obecne w farbach, którymi pomalowane są zabawki. Metale ciężkie są podejrzewane o powodowane alergii, uczuleń i raka.

Bromowe środki opóźniające palenie – większość zabawek z uwagi na wymogi bezpieczeństwa jest pokrywana substancjami niepalnych. Niektóre z nich – szczególnie związki zawierające brom – mogą uszkadzać system rozrodczy.

Leave a reply
Alergie oddechowe – przyczyny, objawy, leczenie.Jak kupować bezpieczne zabawki ?

Leave Your Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *