Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; UBM_Widget has a deprecated constructor in /var/www/vhosts/4/120060/webspace/httpdocs/zdroweprzedszkole.pl/wp-content/plugins/useful-banner-manager/includes/widgets.php on line 2 Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; UBM_Rotation_Widget has a deprecated constructor in /var/www/vhosts/4/120060/webspace/httpdocs/zdroweprzedszkole.pl/wp-content/plugins/useful-banner-manager/includes/widgets.php on line 110 Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /var/www/vhosts/4/120060/webspace/httpdocs/zdroweprzedszkole.pl/wp-content/plugins/useful-banner-manager/includes/widgets.php:2) in /var/www/vhosts/4/120060/webspace/httpdocs/zdroweprzedszkole.pl/wp-content/plugins/page-builder/class/PB.Session.class.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /var/www/vhosts/4/120060/webspace/httpdocs/zdroweprzedszkole.pl/wp-content/plugins/useful-banner-manager/includes/widgets.php:2) in /var/www/vhosts/4/120060/webspace/httpdocs/zdroweprzedszkole.pl/wp-content/plugins/page-builder/class/PB.Session.class.php on line 19 Bunt przed przedszkolem. - Zdrowe Przedszkole

Bunt przed przedszkolem.

Kwiecień 15, 2016

Rozpoczęcie edukacji w przedszkolu jest ważnym wydarzeniem zarówno w życiu malucha, jak i rodziców. Najwięcej radości przynosi jeśli dziecko chętnie chodzi do placówki, lubi się uczyć i spotykać z kolegami z grupy. Prawdziwy problem pojawia się, kiedy malec nie chce opuszczać domu.

Zdarza się, że każdego ranka toczone są boje o to, aby maluch się ubrał i dał odprowadzić do przedszkola. Nawet jeśli rodzicowi uda się przyprowadzić dziecko na miejsce, to krzykiem i płaczem próbuje ono wymusić, żeby go nie zostawiać. Te ekstremalne sytuacje odbijają się silnie na psychice całej rodziny.

Stres adaptacyjny.

Objawy strachu przed przedszkolem w zależności od dziecka mogą być różne. Począwszy od niechęci do wstania z łóżka, która może być wzięta za zwykłe lenistwo, po reagowanie płaczem, krzykiem i agresją w stosunku do opiekuna. Jeśli takie zachowanie pojawia się w pierwszych dniach uczęszczania do placówki, jest to całkowicie normalne. To trudny czas adaptacji, która jest potrzebna po ogromnej zmianie, jaka nastąpiła w życiu malucha. Czuje się on zestresowany nową sytuacją. Kiedy poczuje się bezpieczniej, strach najczęściej przechodzi sam. Ważne jest aby w tym okresie nie ulec dziecku i jego szantażowi emocjonalnemu.

Bunt po kilku tygodniach.

Jeśli jednak niechęć do przedszkola jest długotrwała, może mieć różne przyczyny i ważne jest, żeby zdiagnozować je jak najszybciej. Czasami jest to opóźniony okres adaptacyjny, który nie wystąpił w pierwszych tygodniach tylko np. po kilku miesiącach edukacji. Dziecko reaguje buntem, kiedy zdaje sobie sprawę, że przedszkole nie jest chwilową rozrywką, a codziennym obowiązkiem. Miejsce, które przez pewien czas kojarzyło mu się z przyjemnością i zabawą, na dłuższą metę może zacząć utożsamiać z nudą i monotonią. Aby temu zaradzić trzeba postępować z malcem tak jak w przypadku wczesnej adaptacji i być konsekwentnym w nieustępowaniu mu.

Poznaj przyczyny.

Rodzic musi zrozumieć, co jest powodem buntu dziecka przed chodzeniem do przedszkola. Najlepszą metodą jest rozmowa i zapytanie go wprost, skąd wzięła się jego niechęć. W przypadku dzieci introwertycznych, którym trudno mówić o emocjach dobrym rozwiązaniem będzie poproszenie ich o narysowanie swoich odczuć odnośnie placówki (np. żeby przedstawiły wychowawców, kolegów z grupy itd.). Maluch sam powinien powiedzieć, co powoduje, że nie chce tam przebywać. Może boi się innego przedszkolaka, który go bije, zabiera zabawki lub wyśmiewa? Czuje się nieakceptowany przez grupę? Skarży się na opiekunki? (wtedy w miarę możliwości powinniśmy sprawdzić jakie są ich metody wychowawcze i dlaczego dziecko się boi). Następną przyczyną jest tęsknota za rodziną. Nasz przedszkolak nie czuje się bezpiecznie, bo nie wie kiedy rodzic po niego wróci. Czasami dzieje się tak w przypadku, gdy do tej pory nie miał częstego kontaktu z innymi dziećmi i odczuwa strach przed obcymi.

W celu rozwiązania problemu buntu przed przedszkolem wskazana jest także rozmowa z wychowawcą grupy. Udzieli on informacji jak maluch się tam zachowuje. Dowiemy się czy grzecznie bawi się z innymi dziećmi, nie jest agresywny, czy ktoś mu nie dokucza. Dopytajmy jak sobie radzi z wyznaczonymi zadaniami, czy nadąża za innymi dziećmi, bo jeśli nie, może to być powodem stresu. Takie rozeznanie jest niezbędne zwłaszcza jeśli dziecko nie chce lub nie jest w stanie opisać powodu swojego lęku. Wychowawca przebywa z nim cały czas w placówce i ma możliwość obserwacji, której nie ma rodzic. Czasami pomocna może być rozmowa z innymi dziećmi z grupy (zwłaszcza jeśli są bardziej rozmowne od naszego malca). Mogą udzielić przydatnych informacji, o których nie wie opiekun grupy.

Co możesz zrobić.

Przede wszystkim, żeby poznaj źródło problemu. Najważniejsza jest rozmowa z dzieckiem i konsekwentne tłumaczenie mu, że musi chodzić do przedszkola. Wielu opiekunów ustępuję malcowi i przynosi to odwrotne efekty niż zamierzone. W niektórych przypadkach niezbędne jest skorzystanie z pomocy specjalisty. Praca z psychologiem ma wiele korzyści, dlatego ważny jest wybór dobrego specjalisty. Pomoże on radzić sobie dziecku ze stresem i lękiem. Będzie to wymagało regularnego zaangażowania rodziny, a często i wychowawców, jednak  efekty mogą okazać się nie do przecenienia. Czasami po konsultacji z psychologiem okazuje się, że maluch po prostu nie jest jeszcze gotowy na pójście do przedszkola, co wynika jego niedojrzałości. We wszystkich podjętych działaniach najważniejsze jest dobro dziecka i to nim  należy się kierować rozwiązując problem jego buntu.

Leave a reply
Jak zachęcić malucha do jedzenia, czyli kilka sposobów na niejadka.Sprawca i ofiara – jak radzić sobie z agresją w przedszkolu.

Leave Your Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *