Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; UBM_Widget has a deprecated constructor in /var/www/vhosts/4/120060/webspace/httpdocs/zdroweprzedszkole.pl/wp-content/plugins/useful-banner-manager/includes/widgets.php on line 2 Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; UBM_Rotation_Widget has a deprecated constructor in /var/www/vhosts/4/120060/webspace/httpdocs/zdroweprzedszkole.pl/wp-content/plugins/useful-banner-manager/includes/widgets.php on line 110 Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /var/www/vhosts/4/120060/webspace/httpdocs/zdroweprzedszkole.pl/wp-content/plugins/useful-banner-manager/includes/widgets.php:2) in /var/www/vhosts/4/120060/webspace/httpdocs/zdroweprzedszkole.pl/wp-content/plugins/page-builder/class/PB.Session.class.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /var/www/vhosts/4/120060/webspace/httpdocs/zdroweprzedszkole.pl/wp-content/plugins/useful-banner-manager/includes/widgets.php:2) in /var/www/vhosts/4/120060/webspace/httpdocs/zdroweprzedszkole.pl/wp-content/plugins/page-builder/class/PB.Session.class.php on line 19 Zdrowy pokój dla malucha I Zdrowe Przedszkole

Zdrowy pokój dla malucha

Wrzesień 01, 2015

Każdego dnia, gdy Twoje dziecko ma kontakt z różnymi substancjami, jego układ odpornościowy uczy się, które cząsteczki są dla organizmu nieszkodliwe, a które stanowią zagrożenie. Aby Twój maluszek cieszył się dobrym zdrowiem i mógł się bezpiecznie rozwijać warto zadbać o jego otoczenie. Miejscem, w którym Twoja pociecha będzie spędzać najwięcej czasu będzie-przygotowany przez Ciebie-pokój dziecięcy.

Urządzanie pokoju swojej pociechy to duża radość i zarazem duża odpowiedzialność. Na co zwrócić uwagę, by nie tylko wyglądał wyjątkowo, ale jednocześnie stanowił bezpiecznie miejsce do przebywania, snu i zabawy? Podstawą jest wystrój umożliwiający łatwe utrzymanie czystości, by nie gromadził się kurz-rezerwuar alergenów oraz zadbanie o właściwą wilgotność i jakość powietrza (alergeny, wirusy, bakterie są przez dziecko wchłaniane podczas oddychania).

Zacznij od umalowania ścian, framug okiennych farbami emulsyjnymi, rozcieńczonymi wodą bez agresywnych rozpuszczalników. Najpopularniejsze z nich to farby akrylowe, winylowe i lateksowe. Mają one jedną istotną cechę – paro przepuszczalność – dzięki niej ułatwione jest wchłanianie i oddawanie przez ściany wilgoci. Pomoże to zachować w pokoju dobry mikroklimat i uniemożliwi rozwój szkodliwych pleśni i grzybów. Na rynku dostępne są również farby fotokataliczne, mające właściwości antygrzybiczne i antyalergiczne. Są również bardzo trwałe, dają się zmywać i są odporne na osadzanie się brudu.

W pokoju dziecięcym lepiej zrezygnuj z dywaników i wykładzin dywanowych – odkładają się w nich alergeny i kurz, a np. odkurzanie usuwa jedynie 15% nagromadzonych roztoczy. Ponadto preparaty do czyszczenia dywanów zawierają związki chemiczne, mogące wywoływać alergię. Podłogę wyłóż materiałem ułatwiającym utrzymanie czystości. Mogą to być panele lub parkiet koniecznie zaimpregnowany antyalergicznym lub wodnym lakierem. Ciekawym rozwiązaniem jest podłoga korkowa. Ma ona właściwości antystatyczne i jest naprawdę ciepła w dotyku, więc Twój szkrab będzie mógł biegać po pokoiku bez butów i nie odczuje zimna.

Wybór mebli zależy od Twojego zmysłu estetycznego. Ważne, by miały specjalne atesty i zostały wykonane z drewna lub sklejki o gładkiej powierzchni (ułatwi to pozbycie się zanieczyszczeń i kurzu). Zamykane szafki, kosze na zabawki zamiast regałów z poustawianymi figurkami czy pluszakami, to praktyczniejsze rozwiązanie. Profilaktycznie możesz zakupić materac hipoalergiczny. Zrezygnuj z pościeli wypełnionej pierzem (pierza są pokarmem roztoczy i mogą wywoływać alergię), na rzecz sztucznego wypełnienia. Taką kołderkę i poduszkę będziesz mogła wyprać w pralce automatycznej nawet w 60°C.

Okna plastikowe zapewniają niezwykłą szczelność, ale niewystarczająca wymiana powietrza może obniżać jego jakość. Odpowiednie parametry to wilgotność na poziomie 40%-60% i temperatura w okolicach 18°-20° C. Wyższe wartości sprzyjają namnażaniu się roztoczy (które lubią wilgoć) i pleśni. W mieszkaniach, zwłaszcza w okresie grzewczym, powietrze jest ogrzane, przez co staje się suche i drażniące. U najmłodszych pociech może to powodować podrażnienia oczu i błon śluzowych. Powietrze oprócz życiodajnego tlenu, zawiera także, niewidoczne zanieczyszczenia: kurz, roztocza, wirusy, bakterie, alergeny z sierści zwierząt, pleśni czy grzybów. By maluch oddychał dobrym powietrzem wyposaż pokój dziecka w tzw. oczyszczacz powietrza. Jest wiele typów uzdatniaczy. Najlepiej sprawdzą się te bazujące na technologii aktywnej (naśladuje ona procesy oczyszczania naturalnie występujące w przyrodzie) zamiast systemu filtrów. Taki uzdatniacz wyeliminuje groźne dla zdrowia cząsteczki, nieprzyjemne zapachy i zmniejszy osadzanie się kurzu.

Powyższe rady potraktuj jak wskazówki-drogowskazy. Ważne, byś odpowiednio wcześnie wiedziała, jak świadomie chronić swoje dziecko. To ty za nie odpowiadasz przez pierwsze lata jego życia. Przygotowanie pokoju dla dziecka to podejmowanie pierwszych, ważnych decyzji w trosce o jego zdrowie i niezakłócony rozwój.

Źródła:

  • Horwarth P., A. Reid, Dom dla Alergika, wyd. Arkady 2002.
  • Zdrowy dom, pod. red. B. Gazińskiego Poznań 2014.

Leave a reply
Zwierzątko dla dziecka?
All comments (1)
  • Mirek
    Lipiec 28, 2015 at 18:10

    Niczego sobie :)

    Reply

Leave Your Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *