Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; UBM_Widget has a deprecated constructor in /var/www/vhosts/4/120060/webspace/httpdocs/zdroweprzedszkole.pl/wp-content/plugins/useful-banner-manager/includes/widgets.php on line 2 Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; UBM_Rotation_Widget has a deprecated constructor in /var/www/vhosts/4/120060/webspace/httpdocs/zdroweprzedszkole.pl/wp-content/plugins/useful-banner-manager/includes/widgets.php on line 110 Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /var/www/vhosts/4/120060/webspace/httpdocs/zdroweprzedszkole.pl/wp-content/plugins/useful-banner-manager/includes/widgets.php:2) in /var/www/vhosts/4/120060/webspace/httpdocs/zdroweprzedszkole.pl/wp-content/plugins/page-builder/class/PB.Session.class.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /var/www/vhosts/4/120060/webspace/httpdocs/zdroweprzedszkole.pl/wp-content/plugins/useful-banner-manager/includes/widgets.php:2) in /var/www/vhosts/4/120060/webspace/httpdocs/zdroweprzedszkole.pl/wp-content/plugins/page-builder/class/PB.Session.class.php on line 19 Matematyczne zabawy na świeżym powietrzu od Wydawnictwa Zakamarki. - Zdrowe Przedszkole

Matematyczne zabawy na świeżym powietrzu od Wydawnictwa Zakamarki.

Listopad 02, 2016

Poszukaj ukrytych skarbów wiosną, policz kamyki latem, jesienią zagraj w patykowe bierki. Według Emmy Abdåge – autorki książki „Liczymy na spacerze” – każda pora roku stwarza dziecku doskonałą okazję do uczenia się matematyki poprzez zabawę. 

Ile to jest 6?

Pierwsza część książki wprowadza malucha w krainę cyfr. Za pomocą wierszyków opisujących znane dziecku zjawiska, zwierzęta i przedmioty autorka przedstawia kolejne cyfry od 0 do 10. Robi to tak umiejętnie, że dziecko nie ma problemów ze zrozumieniem ile to jest np. 4 – „tyle nóg ma koń”, a ile 8 – „pająk ma osiem nóg”.

liczby

Policz ptaki

Po przedstawieniu cyfr, Emma Abdåge odkrywa przed dziećmi świat matematycznych zabaw na świeżym powietrzu, przypisując je do pór roku. I tak wiosną pokazuje, jak z darów natury stworzyć układ współrzędnych, latem zachęca do liczenie chmur, jesienią do mierzenia dżdżownic (z którymi maluchy mają się dobrze obchodzić i odłożyć je potem na miejsce), zimą aktywizuje do rysowania kształtów na śniegu. Wszystko to, czego maluchy potrzebują do matematycznej zabawy znajduje się w zasięgu ręki: kamyki, szyszki, patyki, obłoki, dżdżownice. Wystarczy tylko wyjść z domu!


jesienne-bierki

Tajemnicze symbole

Na koniec posługując się przykładami, autorka obrazowo wyjaśnia i opisuje podstawowe działania matematyczne. Mamy więc dokładanie (tj. dodawanie) łyżek puree ziemniaczanego, zjadanie (tj. odejmowanie) kiełbasek, mnożenie palców i odkładanie (tj. dzielenie) kamyków do słojów.


odejmowanie

Ocena

Zakamarkowe „Liczymy na spacerze” posiada olbrzymi potencjał dydaktyczny: dziecko uczy się dodawać i odejmować do 10, klasyfikuje kształty, odczytuje proste wzory matematyczne.

Narracja książki utrzymana jest w tonie humorystycznych, np.: „Dwa=Tyle potrzeba do całusa: dwie buzie! Cmok, cmok!”. Szata graficzna jest miła dla oka a sympatyczne rysunki autorki ujmują swoją prostotą. Tekst i ilustracje uzupełniają się wzajemnie, tworząc spójną całość. Książka posiada twardą oprawę, wydana jest solidnie i z dbałością o detale. Całość prezentuje się bardzo ładnie.  Polecamy!

zakamarki_logo_

Leave a reply
Wysypkowe choroby zakaźne przedszkolaka.Kalambury dla najmłodszych – recenzja gry My First Activity

Leave Your Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *